Na današnji dan 1982. The Jam na vrhu singlom “Beat Surrender”

Na današnji dan 4. prosinca 1982,  The Jam su bili na vrhu britanske rang liste četvrtim No.1 hitom „Beat Surrender“.  Bio je to i njihov posljednji singl jer godinu kasnije odlaskom Paula Wellera band se raspao.

The Jam su karijeru započeli svirajući covere mod standarda i R&B-ja šezdesetih u lokalnim klubovima, a 1976., kada mnogi punkeri tek započinju držeći – kako je tada propagiralo i neslužbeno punk-glasilo fanzine „The Sniffin’ Glue“ – da su „tri akorda dovoljna za band“, bili su već i grupa s bogatim repertoarom i vlastitim autorskim materijalom. Žestoki koncerti i skladbe u kojima su se miješali utjecaji ranih The Who i Kinksa  ali i energija Sex Pistolsa, priskrbili su im kultno sljedbeništvo. Prvijenac „In The City“ kod dijela kritike proglašen je tek zagovorom mod-revivala, a Jam kopijama The Who, no album je ipak dao naslovnu temu kao hit-singl i još nekoliko solidnih brojeva.

Teme poput „Bricks and Mortar“ i „Away From The Numbers“ karakterizirala je punkerska energičnost i hard-rock riffovi kao pozajmice gitarskog rukopisa Petea Townshenda. Sljedeći „This Is The Modern World“ bio je slabiji, no „All Mod Cons“ iz 1978. ponovno predstavlja grupu i Paula Wellera u zavidnom izdanju. Wellerovi su tekstovi, naime, bili britki komentari o show-businessu kao u „To Be Someone…“, pronicljiva zapažanja britanskog društva u skladbama „In The Crowd“ i „A Bomb On Wardour Street“ te žestoke političke kritike. Najbolji primjer bila je skladba „Down In The Tube Station At Midnight“, koja je govorila o antiimigracijskoj britanskoj rasističkoj politici (vraški aktualnoj i danas). Album je ujedno svojim eksplozivnim riffovima i Wellerovom brit-pop poetikom potaknuo i pravi mod revival.

Sjajni album „Setting Sons“ iz 1979. potvrdio je Wellera kao jednog od najznačajnijih skladatelja na britanskoj sceni, autora sposobnog za intimna promišljanja o iznenadnoj slavi, kritičke opservacije o trajnom britanskom klasnom sukobu, ali i kao skladatelja rafiniranih pop melodija. Album je dao niz zgoditaka poput „Eton Rifles“, „Little Boy Soldiers“, „Thick As Thieves“, „Wasteland“, ali opet i jednu obradu soul standarda, ovoga puta „Heatwave“.

„»Sound Affects“ iz 1980. nastavio je iznimnu seriju. Prethodio mu je megahit „Going Underground“, a sa samoga albuma skinuti su uspješni singlovi „Start!“ i „That’s Entertainmet“. Godinu kasnije Jam su ponovno uspješni No.1 singlom „Town Called Malice“ koji stiliziranim soulom na tragu Motownove produkcije šezdesetih najavljuje album „The Gift“: uspjeli projekt rock-soula snimljen s gostujućim saksofonistom Keithom Thomasom i trubačem Steveom Nicholom. Uslijedila je koncertna promocija albuma, no Weller je najavio odlazak iz grupe. S oproštajne turneje objavljen je koncertni „Dig The New Breed“, a nakon hit singla „Beat Surrender“ Jam se razilaze. Weller je osnovao The Style Council a onda započeo sjajnu samostalnu kareijeru a Bruce Foxton – nakon blijedih solo albuma – priključio se Stiff Little Fingers.

Za fanove koji nemaju studijske i koncertne albume iz „realnog vremena“ prava nabavka je „The Jam Collection“;  dvodijelni je CD s 25 manje poznatih skladbi i B-strana singlica te svojevrsno prošireno izdanje zbirke „Extras“ iz 1992. Objavljivanje te kompilacije isključivo Wellerovih skladbi bilo je potaknuto njegovom kultnom pozicijom na britanskoj sceni 90-ih i ugledom jedne od najutjecajnijih figura britpopa. Kompilacija je logičan nastavak zbirke „Greatest Hits“, na kojoj su se, osim zgoditaka s albuma, našle i singl-uspješnice. Za one hard-core fanove objavljen je „Direction Reaction Creation“ kao peterodijelni je box kojim je obilježena dvadeseta obljetnica objavljivanja nastupnog albuma, a osim svih kronološki složenih studijskih snimaka, pridodane su i 22 prije neobjavljene skladbe.  Alternativne verzije i demo-snimke našle su se na cijelom jednom CD-u.