Na današnji dan 1973. “Goats Head Soup” Stonesa na vrhu rang lista

Na današnji dan 22. rujna 1973. Rolling Stones su po osmi put došli na vrh britanske rang liste albuma. Ovog puta No 1 je bio album „Goats Head Soup“ koji je, uzgred rečeno, isti uspjeh imao i na američkim rang listama.

„Goats Heasd Soup“ objavljen 31. kolovoza 1973. sniman je mahom u Dynamic Studiju u Kingstonu na Jamajci kamo su, kao na prethodniku snimanom u Francuskoj, Stonesi otišli izbjegavajući visoke britanske poreze. Također i sudske procese koje su zbog narkotičkih afera imali u Britaniji i Francuskoj. Bio je to posljednji album u nizu kojeg je producirao Jimmy Miller. Bill Wyman je svirao bas na svega tri broja ali su opet svoj obol dali stalni suradnici: Keys, Price, Hopkins te Billy Preston i Ian Stewart.

„Goats Head Soup“ nije slab album no nije kao prethodnici. I on je  kao finalna epizoda najbolje faze u životu Stonesa započete s „Beggars Banquetom“ dao neke iznimne brojeve poput mega hita „Angie“, „Dancing with Mr. D“, „Coming Down Again“, „Doo Doo Doo Doo Doo (Heartbreaker)“ i „Star Star“ koja je sjajan podsjetnik na izvorna nadahnuća Chuckom Berryjem. No s druge strane, bilo je očito da – kako je kazao jedan tadašnji kritičar – Stonesi više nisu najbolji rock and roll band već velika komercijalna atrakcija rocka. S brojevima poput stadionskih „rockera“ „Doo Doo Doo Doo Doo (Heartbreaker)“. Ova je opaska djelomično točna. Jer uvodna „Dancing With Mr.D“ ipak je odličan lijeni funkom ozračen blues-boogie s tekstom koji je – jer ono D. se odnosi na „devil“ – kao i naslov te omot albuma, poslužio za nove optužbe o sotonizmu Stonesa. Mick Taylor je odradio odličan posao svirajući električnu slide gitaru te bas dok je u gipkoj ritmičkoj podlozi svoj obol dalo nekoliko gostujućih perkusionista.

„100 Years Ago” je mid-tempo tema okađena countryjem uz upečatljive klavijature Hopkinsa i Prestona te gitare s Keithovom uporabom wah-waha a „Coming Down Again“ vrhunska (također countryjem nadahnuta) balada iz iste vreće u kojoj se našla i „Angie“. S upečatljivim Hopkinsovim klavirom, Taylorovim basom i Keithovom gitarom s wah-wahom. Richards je skladbu i opjevao a Bobby Keys odsvirao saksofonski solo pri kraju broja.  Prvu stranu albuma je zaključila „Angie“ a drugu otvorila „Silver Train“ kao blues-rock brzac. Biser s druge strane albuma je balada „Winter“ – atmosferom bliski srodnik „Wild Horses“ – kao autorska kolaboracija Jaggera i Taylora koji je odsvirao i sve gitare (akustičnu i električnu slide gitaru) a Wyman i Charlie Watts bas i bubnjeve. I u njoj kao i na ostatku albuma istaknutu ulogu ima klavirist Nicky Hopkins ali i odlično pogođen zaključni dodatak gudača.  Album zaključuje berryjevska „Star Star“ izvorno nazvana „Starfucker“ (što se dobro čuje u refrenu) koja govori o odnosu rock zvijezde i groupie.