IZ RIBARNICA “BRAČ” KOD KUĆE JE NAJBOLJE

 

 

Ploviti se možda i ne mora no “morske spize” ipak mora biti na jelovniku. Naravno, ne samo petkom već i u druge dane. Mnogi će na ove riječi slegnuti ramenima i kazati – da, istina, ali riba je skupa. Odgovor je – i da i ne. Jer, postoji mnogo riba, glavonožaca, rakovica i školjki koje nisu samo za bogatu trpezu već se od njih mogu spremati slasna i ne baš skupa jela. A za to vam trebaju ribarnice poput gastro ribarnica “Brač” koje takve namirnice nude. Bilo da su riba i plodovi mora smrznuti – popu odličnih kozica, dagnji, bijelih vongola, tune… – ili pak netom iz mora izvađene jadranske “divljači” poput morskog psa i morskih mačaka te fritura od molića i sitne ribe,. A kad nabavite namirnice primjerene vašem džepu i ukusu, vrijedi se malo bez predrasuda u kuhinji poigrati.

 

HOBOTNICA S BOBOM

– 60 dag boba u zrnu

– 1,5 – 2 kg hobotnice

– tridesetak zelenih maslina

– 1 dcl maslinova ulja

– 1 žlica vinskog octa

– 2 velika crvena luka

– 4-5 režnjeva češnjaka

– 2 lista lovora

– 2-3 mlada luka

– 2-3 žlice svježeg sitno sjeckanog peršina

– krupna morska sol i crni papar u zrnu

 

Hobotnicu zamrznite preko noći pa skuhajte u nesoljenoj vodi. U hladnu posoljenu vodu stavite lovor, sol i papar u zrnu te polovinu luka narezanog na debele kriške. Kad uzavre dodajte hobotnicu rezanu na velike komade  te pustite da kuha na srednje jakoj vatri dok nije posve mekana. Ocijedite vodu i stavite hobotnicu sa strane. U tavi na maslinovom ulju pirjajte preostali luk, dodajte nasjeckani češnjak i peršin, podlijte sve vodom ili ribljim temeljcem pa dodajte bob. Kad je bob gotov dodajte masline i hobotnicu rezanu na manje komade a – po volji – i sitno rezani mladi luk. Podlijte dobro maslinovim uljem i octom pa služite toplo ili pak – po volji – kao hladnu salatu dodatno začinjenu s malo vinskog octa. Po volji možete dodati i prethodno kuhan krumpir rezan na tanke ploške.

RIBLJI FILET U PANCETI SA SLANUTKOM

 

  • 4 veća riblja fileta, oko 60-80 dag (filet svježe ili smrznute ribe poput lubina, komarče, zubaca, šampjera ili pak morskog psa)
  • ½ dcl maslinova ulja
  • 8 tanko rezanih fetica pancete
  • 4 režnja češnjaka
  • 40 dag kuhanog i ocijeđenog (ili slanutka i bijelog velikog graha iz konzerve)
  • desetak ukiseljenih kapara
  • 1 žlica sitno sjeckanog peršina
  • zelenje za juhu (mrkvica, celer, peršin…)
  • 2 lista lovora
  • ½ dcl ribljeg ili povrtnog temeljca (ili pak malo mlake vode)

 

Slanutak namočite u vodi preko noći, kuhajte s malo zelenja za juhu, pa ocijedite i stavite sa strane. Ako koristite smrznutu ribu, filete odmrznite, ocijedite i osušite papirnatim ubrusima.

Veće filete odabrane ribe razrežite na dva dijela, na svaki dio stavite par kapara i malo peršina, pa na lagano malo pecite s obje strane. Potom filete omotajte tankom feticom/kriškom pancete pa smotuljak učvrstite čačkalicom. Na suhoj tavi, grill tavi ili na gradelama sa svih strana pecite  svitke da panceta bude hrustava, nakapajte ih uljem i stavite na toplo. Prije služenja ih pospite – po volji – s malo nasjeckanih pinjola (ili sjemenki sezama). Na malo maslinova ulja u tavi na srednje jakoj vatri zažutite nasjeckani češnjak i preostali peršin, dodajte kuhani i ocijeđeni slanutak, podlijte  temeljcem ili  mlakom vodom, posolite, popaprite pa malo šufigajte (pirjajte) dok sva tekućina ne ishlapi. Začinite s još malo ulja  te pospite po volji s još peršina i služite uz riblje svitke.

GRDOBINA S PROŠEKOM I VINOM

– 2 grdobine od 50-ak dag (može i morskog psa)

– 4-5 režnjeva češnjaka narezana na tanke listiće

– 1 jušna žlica sitno sjeckana peršina

– 2 žlice brašna

– 2 manje mrkve

– 2 manje tikvice

– 1 dcl bijelog suhog vina

– ½ dcl maslinovog ulja

– ½ dcl prošeka (ili žličica meda)

– sol i papar

 

Grdobine očistite, ogulite im kožu i odvojite glave od repa. Glave skuhajte zajedno sa zeleni za juhu u ½ litre vode pa dobivenu juhu procijedite a iz glava očistite meso.  Dodajte ga u juhu da biste dobili odličnu riblju juhu a dio juhe (po volji) pak iskoristite za temeljac. Repove grdobine osušite, popecite na veoma malo maslinovog ulja pa pobrašnite i vratite u tavu. Dodajte češnjak narezan na listiće, prošek, vino, malo temeljca od glava grdobine, posolite, popaprite i pirjajte na laganoj vatri. U međuvremenu u vreloj vodi dopola prokuhajte mrkvu i tikvicu te ih dobro posušite, narežite na prutiće i popecite na malo maslinovog ulja. Repove grdobine služite na posteljici od mrkve i tikvica pa prelijte toplim umakom, a po volji dodajte preko svega i još malo maslinovog ulja. Na isti način možete pripremiti  i jeftiniju ribu poput “feta” morskog psa.

 

KOZICE SA ŠPAGETIMA I KOROMAČEM

–    ½ kg kozica (svježih ili zamrznutih; najbolje je repova)

–    40 dag špageta

–    2 dcl bijelog suhog vina

–    3 zrele rajčice, desetak cherry rajčica ili pelati

–    4 režnja češnjaka

–    1 jušna žlica nasjeckanog peršina

–    1 žličica nasjeckanog koromača

–    ½ dcl ekstra djevičanskog maslinovog ulja

–    sol i papar

 

U dubljoj tavi ili plitkoj teći na pola maslinovog ulja zažutite nasjeckan češnjak, peršin i kozice pa čim je češnjak malo potamnio dodajte koromač, nasjeckane pome ili pelate i podlijte vinom. Kuhajte – dolijevajući vino ili mlaku vodu – na laganoj vatri 15 minuta. U međuvremenu u posoljenoj vodi kuhajte špagete da budu a dente  ocijedite pa dodajte u šug kozicama. Služite toplo nakapano s malo maslinovog ulja i posuto peršinom.

 

 

 

 

TUNJ S TIKVICAMA, MRKVOM I MLADIM LUKOM

– 2 velika odreska tunja (ili gofa, morskog psa, sabljarke…)

– 2 tikvice

– 2 mrkve srednje veličine

– 4 mlada luka (kapulica)

– ½ dcl maslinovog ulja

– ½ dcl bijelog suhog vina

– sol i papar

 

Narežite mrkve i tikvice na tanke prutiće pa ih blanširajte u vreloj vodi i ocijedite. Tunu (ili drugi veći riblji odrezak po izboru) lagano posolite, popaprite, popecite s obje strane na vrelim gradelama ili na gtrill tavi te stavite na toplo. Na malo maslinovog ulja u tavi zažutite nasjeckanu mladu kapulicu, dodajte ocijeđene tikvice i mrkve, posolite, zalijte bijelim vinom pa pirjajte (šufigajte) na srednje jakoj vatri dok vino nije ishlapjelo. Poslužite preko odrezaka tune i začinite preostalim maslinovim uljem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

SIPA I BOB

–              70 dag sipe

–              2 srednje velika luka (kapule)

–              4 režnja češnjaka

–              1 žlica sitno sjeckanog peršina

–              2 srednje velike zrele rajčice (ili pelati)

–              50 dag mladog boba u mahuni

–              0,5 dcl maslinova ulja

–              2 dcl bijelog vina

–              sol i papar

 

 

Sipu očistite (odvojite kost, oči i djelove utrobe) pa, čuvajući crnilo, narežite na manje komade. Na maslinovu ulju najprije pirjajte (šufigajte) luk rezan na rebarca pa dodajte sipu s crnilom, nasjeckani češnjak, peršin i narezane rajčice. Pirjajte na srednje jakoj vatri dvadesetak minuta pa dodajte mladi bob u mahuni rezan na manje komade (mahunu kojoj ste skinuli vrh narežite na dva ili tri dijela) i vino. Pirjajte pet-šest minuta stalno miješajući pa dodajte mlake vode (i još malo vina) da sve oplima. Kuhajte još petnaestak minuta pa posolite i popaprite i nastavite kuhati dok i sipa i bob nisu mekani. Po volji začinite s još malo maslinova ulja.

GOF S GLJIVAMA I MIŠANCOM

–              4 odreska gofa ukupne težine 1 kg (ili tunja, sabljarke, morskog psa)

–              60 dag šampinjona

–              6 režnjeva češnjaka

–              2 dcl bijelog vina

–              1 kg mišance (miješano samoniklo bilje poput kormača, divlje blitve, žutinice, divljeg luka…)

–              1 žlica svježeg sitno sjeckanog peršina

–              1 dcl maslinova ulja

–              sol i papar

 

Odrescima gofa ogulite kožu, natrljajte ih solju i stavite u maslinovo ulje da se malo mariniraju. Šampinjone dobro obrišite vlažnom krpom pa ih narežite na manje komade i pirjajte u woku ili dubokoj tavi na malo maslinova ulja zajedno s češnjakom miješajući dok nisu izgubili svu vodu. Dodajte prethodno opranu i ocijeđenu mišancu, podlijte vinom, posolite i popaprite pa pirjajte (šufigajte) dok vino nije ishlapilo. U međuvremenu na grill tavi popecite odreske gofa. Držeći ih kuharskom hvataljkom najprije popecite bočne strane odreska sa svih strana a onda jednu i drugu stranu kako bi se u mesu zadržali sokovi. Služite s toplom mišancom i gljivama koje ste dodatno, baš kao i gofa, začinili marinadom (uljem) u kojoj je bio gof.

SRDELE S POVRĆEM

  • 50 dag srdela
  • 2 manje tikvice
  • 2 srednje velika mlada krumpira
  • 2 srednje velika crvena luka
  • 1 kavena žličica timijana i origana
  • morska sol i bijeli papar
  • 0,5 dcl žlica ekstra djevičanskog maslinova ulja
  • 1 dcl malvazije
  • 2 žlice prošeka
  • 8 cherry rajčica
  • 1 žlica svježeg sitno sjeckanog peršina

Očistite srdele (skinite glavu i crijeva pa svaku srdelu prođite prstima ili papirnatim ubrusom da skinete krljušti) i lagano ih posolite. Povrće operite i narežite na manje kriške.

U međuvremenu ugrijte dublju tavu ili wok pa na malo maslinova ulja pirjajte (šufigajte) povrće. Miješajte  par minuta, posolite, dodajte timijan i origano, sve dobro promiješajte i dolijte 1 dcl mlake vode (ili ribljeg / povrtnog temeljca) . Nastavite pirjati dok povrće skoro nije omekšalo pa preko njega dodajte posoljene i popaprene srdele, dolijte vino i prošek pa nastavite kuhati na srednje jakoj vatri pet minuta odnosno dok alkohol nije ishlapio a tekućina se reducirala. Začinite preostalim ekstra djevičanskim maslinovim uljem, pospite nasjeckanim peršinom pa služite toplo.