Na današnji dan 1980. Bowiev “Scary Monsters…” na vrhu britanske rang liste

 

Na današnji dan 27. rujna 1980. deset dana nakon objavljivanja Bowiev album „Scary Monsters And Super Creeps“ došao je na vrh britanske rang liste. Bio je to četrnaesti po redu te četvrti No.1 album Davida Bowiea kojeg je na vrh pogurao hit singl  „Ashes To Ashes“ i njegov inovativni video spot.

Globalna kritika je album dočekala hvalospjevima. S pravom jer  album je dao vrhunske skladbe čudesnih melodija ali u duhu netom započetih (i post punkerskih) osamdesetih; materijal primjeren uhu i stare i nove publike sklone osebujnom Bowievom art-rocku.  Skladbe poput „Ashes to Ashes“, „Fashion“, naaslovnog broja te „Because You’re Young“  bile su dokaz Bowieve sposobnosti da ide ne samo u korak  več i ispred vremena. Nova suradnja s nezaobilaznim producentom Tonyjem Viscontijem ali i uhodanom studijskom ekipom s gitaristima Carlosom Alomarom i Robertom Frippom te basistom Georgeom Murrayem i bubnjarem Dennisom Davisom uz sudjelovanje i tako znanih gostiju poput Petea Townshenda u „Beacuse You’re Young“ ili Springsteenovim klavijaturistom Royom Bittanom, rezultirala je jednim od najboljih albuma treće (četvrte?) faze Bowieve karijere.

Album je otvorila  i zatvorila  „It’s No Game“ s upečatljivom eksperimentalnim zvučnim početkom,  Frippovom gitarom znanom sa „Heroes“ ali i vrištećim Bowievim vokalom te narativom na japanskom glumice Michi Hirota i ritmom po obrascu ljenog kotrljanja „Fashion“.  „Up The Hill Backwards“  s pozadinskim vokalima sjajnom električnom gitarom Frippa te akustičnom Viscontija (objavljena i kao četvrtri singl skinut s albuma) „klasičan“ je komad bowievskog pop-art rocka s tipičnim promjenama ritma naslonjenim na znani “beat” Boa Diddleya a  naslovna skladba – ponovo uz izniman prinos Frippove gitare – „na ti“ sa senzibilitetom post punka.

Dva zaključna broja na strani bili su veliki hitovi – „Ashes To Ashes“ i „Fashion“. Prva kao zaključna faza „sage“ o Majoru Tomu s upečatljivim gitarskim sintesajzerom Chucka Hammera  a druga kao plesni post punk/plastic funk broj.  „Teenage Wildlife“ je svojevrsni drugi dio/nastavak „Heroes“ no sa spectorovskim ženskim pozadinskim vokalima, Frippovim sitnovezom i Bittanovim klavirom a „Scream Like A Baby“ Bowiev naklon prema novom zvuku kojeg su donijele novovalne osamdesete uz naglašeno bubnjarsko „čekićanje“ .

„Kingdom Come“ je spectorovski pročitan  cover skladbe Toma Verlaina s Frippom u glavnoj gitarističkoj ulozi a „Because You’re Young“   slična ema no s izuzetnom gitarom Petea Townshenda i sintesajzera (kao i u „Fashion“ i „Ashesd To Ashes“) Andyja Clarka iz Be Bop Deluxea.

„Scary Monsters And Super Creeps“ je sjajno ostario pa i danas zvuči svježe kao i prije 44 godine.