Tihomir Pop Asanović šezdeset godina glazbene karijere obilježiti će 6. svibnja koncertom u zagrebačkom klubu Peti kupe. Na koncertu uz Popa i band u kojem su nezaobilazni basist Davor Črnigoj, saksofonist Amir Gwirtzman, gitarist Martin Šac, bubnjar Antun Profeta te puhači Ruben i Filip Horvat, nastupiti će i dobro znani gosti Rambo Amadeus, Vlatko Stefanovski, Josip Boček, Dragi Jelić, Jani Moder te Stela Šmit i Jovan Maljoković.
Koncert će biti sniman za budući „live“ album na kojem će se uz već standardne zgoditke sa tri samostalna Popova albuma naći i nove skladbe. Zapravo, ove potonje će imati diskografsku premijeru isključivo snimkama s koncerta u Petom kupeu što je novost u Popovom opusu.
Iako je karijera Popa Asanovića dobro znano opće mjesto ex-Yu diskografije kao i povratnički album objavljen (te dva prethodnika) na etiketi Croatia records u visokokvalitetnom vinilnom izdanju, nije zgorega podsjetiti što se može očekivati na koncertu.
Pop je nakon brojnih gostovanja na žanrovski različitim projektima mnogih zvijezda negdašnje scene te golemog obola u grupama The Generals (čiji splitski koncert u okviru Adriatic Show turneje i danas pamtim kao senzaciju), September i – naravno – Time, krenuo sa samostalnim projektima. Albumima koji su godinama bili veoma tražena „vinilna“ roba među diskofilima te konačno 2018. reizdani kao remasterirani albumi u serijalu Croatia recordsa, u trenu su zasjeli na vrh rang liste vinilnih albuma.
Prvenstveno zbog konačno zadovoljenog apetita diskofila koji su za izvorna stara izdanja „Majko zemljo“ znali plaćati i po tisuću kuna a za „Pop“ – doista pravi raritet – još i više. Potom najavni singl „Femme Fatale“ s Popovog povratničkog albuma – prvog nakon 44 godine – svakako je i mlađoj publici skrenuo pažnju na povampirenog veterana koji očito živi novu mladost mada se ni „prošlih vremena“ ne mora stidjeti. Dapače.
Podsjetimo: album – ili bolje je reći projekt – „Majko zemljo“ nastao je kao svojevrsni nastavak Timea i September; dvaju grupa kojima je Pop dao jasan pečat. Album je znakovito realiziran pod ‘kodnim imenom’ „jugoslavenska selekcija rock – jazz muzike“ jer je okupio reprezentaciju domaćih jazzera predvođenih Miljenkom Prohaskom (Ozren Depolo, Ladislav Fidry, Stanko Arnold, Jožre Balašić, Boris Šingoj, Božidar Lotrić…) te članove Timea i Septembera. Svi koji su prvi put posegnuli za reizdanim vinilom kao i „stara“ izvorna publika moraju se složiti da „Majko zemljo“ (a posebice naslovna tema) i danas zvuči jednako uvjerljivo. I kao ušće dotadašnjih Popovih glazbenih sklonosti i kao burevjesnik osebujnog jazzy-soul-funk rocka. „Balada o lišću“ je recimo tipičan “tajmovski broj“ s Dadom Topićem i gitaristom Dragim Jelićem no s drugom aromom koju daju upečatljive konge Brace Doblekara (September) te puhači koji su zaštitni znak albuma. „Berlin I“ i „Tema za Pop LP“ s Nacom Žgur kao pjevačicom su pak jazz funk na tragu Hancocka a „Rokenrol dizajner“ pravi jazz-rock brzac. „Ostavi trag“ je sjajna laganica s Josipom Lisac u istoj formi kao i na „Dnevniku jedne ljubavi“ (na kojem je i Pop bio dio sjajne glazbeničke ekipe) a „Telepatija“ hitoidni broj rađen po uzoru na War i njihov „Spill The Wine“. K tome i uz začine Santane. Zaključni „Berlin II“ odradili su pak Pop, Peco Petej i Dado Topić s basom, kao praskavi komad wonderovsko/hancockovskog funk rocka.
Drugi album nazvan „Pop“ logično se naslonio na prethodnika. Uvodni „Skakavac“ – melodijski i ritmički na tragu „Chameleona“ Herbie Hancocka i (možda čak) Osibise – demonstrirao je Asanovićev pedigre jazz orguljaša/klavijaturiste potvrđen i suradnjama s Boškom Petrovićem uz uspjela križanja s puhačima koji su ostavili traga i na svirkama Septembra i Jugoslavenske pop jazz selekcije. „Playboy“ je pak zanimljivi spoj latino sazvučja u maniri Santane i jazzy hammonda uz zavodljiv refren. „Usamljena djevojka“ bilježi iskorak prema Popu milom funkom ozračenom jazzu Hancocka s „Headhuntera“ s dojmljivim međuigrama električnog klavira i orgulja a „Dođi drugi put“ sa Zdenkom Kovačićek vuče u funkoidni groove. I „Hiljadu žena“ rasni je pop-funk s Benčom; skladba kojoj robusni bas, razigrane udaraljke te Popove orgulje daju poseban karakter.
„Express Novi sad“, furiozna je pak jazz-rock tema s bubnjevima, basom i udaraljkama koje voze sto na sat (tema koja na novom albumu dobiva drastično drugačiju verziju) te s orguljama i u glavnoj ulozi i kao sveprisutna „podloga“ za solo trubu. Odličan bubnjarski solo sjajno je ukomponiran u temu koja – kao i cijeli album – baš danas ispovijeda svoju izvanvremenost. Završnica albuma je neočekivana… Naime „O ljudima jučer, o ljudima danas“ kao da je stigao iz šezdesetih i VIS-ovskih dana dok instrumental „Vremena je malo“ ima lirski klavirski uvod s jazzy štihom prije negoli se tema razigra kao rasni ragtime s primislima na slične komade Randyja Newmana. Uz završetak u smirenom tonu kao u uvodu.
Povratnički album iz 2018. naslovljen „Povratak prvoj ljubavi“ bio je pravi nasljednik kultnih prethodnika pokazujući da je Pop i dalje odličan autor i klavijaturist. Točnije, pravi bandleader u čiju se novu grupu sjajno uklopio i izraelski jazz glazbenik Amir Gwirtzman. Stoga ne treba sumnjati da će i u Petom kupeu svi vrhunski glazbenici bljesnuti i u izvedbama znanih standarda, hitova s povratničkog albuma i novog – premijerno predstavljenog – materijala.