Dogodilo se na današnji dan – Preminuo Alan Vega i kraj Suicidea

 

Na današnji dan 16. srpnja 2016. preminuo je Alan Vega.

 

Vega je ostao zapamćen prvenstveno kao polovina elektronskog proto punk dvojca Suicide. Suicide su početkom sedamdesetih osnovali Martin Rev, negdašnji jazz klavijaturist i svirač sintisajzera, i pjevač Alan Vega. Djelujući u njujorškom bohemskom miljeu Lower East Sidea, Suicide su utemeljili elektronički minimalizam koji je nadahnuo britanske »synth-pop« grupe poput Soft Cell  i Depeche Mode , ali i cyber-punkere Sigue Sigue Sputnik u osamdesetima te mnoge bandove industriala. U vrijeme pojave glam punka zbog svojioh nastupa postali su jedan od kultnih bandova newyorške scene. Prvijenac »Suicide« iz 1977. bio je pak pionirski spoj gothic-rockabilly vokala i minimalizma Reveovih Farfisa orgulja i sintesajzera. Apokaliptična »Rocket To U.S.A.« imala je žestinu Stoogesa i utemeljila zvuk na kojemu će nastati techno-industrial narednoga desetljeća dok je »Fankie Teardrop« bila također vrlo utjecajan komad avangardne pop glazbe na koju će se kasnije pozvati Tom Waits u »Frank’s Wild Years«.

 

Sljedeći »Alan Vega and Martin Rev: Suicide« iz 1980. producirao je Ric Ocasek. Album je bio slojevitiji, ali i komunikativniji, no unatoč vrlo dobrim skladbama poput »Diamonds, Fur Coats and Champagne«, »Touch Me« i »Fast Money Music«, prošao je nezamijećen kod publike. Razočarani slabom prodajom, Suicide se razilaze, a Rev i Vega započinju samostalne karijere. Suicide su se ponovno ujedinili 1988., a godinu kasnije objavljuju vrlo dobar povratnički »A Way Of Life« i blijedi »Y B Blue«. Obeshrabren slabom prođom i lošim kritikama, Vega ponovno odlazi i nastavlja samostalnu karijeru i u devedesetima snima »Deuce Avenue« (1990.), »Power On To Zero Hour« (1991.), »New Receion« (1993.), »Dujang Prang« (1996.) i »Cubist Blues« (1997.).

Kompilacija Suicide »Half Alive« dugo je godina bila dostupna samo na kasetama kao zbirka lo-fi snimaka iz polovice sedamdesetih i živih snimaka iz 1978. Mada nisu doživjeli komercijalni  uspjeh, tijekom devedesetih Suicide su uživali kultni status posebice kod grupa i publike sklone industrial danceu.  Ipak slijedeći album »American Supreme«  objavljen 2002., deset godina nakon prethodnog projekta, bio je blijed i neinspirativan te je privukao medije mnogo manje od uspješne umjetničke karijere Alana Vege i njegovih izložbi u njujorškim galerijama.  Suicide su i kasnijih godina, sve do Vegine smrti, povremeno objavljivali i sudjelovali na tuđim projektima.