Na današnji dan 25. svibnja 1967. na prvo mjesto britanske rang liste (a potom diljem svijeta) dospio je singl Procol Haruma „A Whiter Shade Of Pale“. Jedan od vječnih hitova postao je u Velikoj Britaniji jedna od najizvođenijih skladbi svih vremena.
Mada su karijeru počeli u ranim šezdesetima a pod imenom The Paramounts prvim singlom „Poison Ivy“ iz siječnja 1964. imali i minoran hit, Procol Harum ostaju zapamćeni po uspješnici “A Whiter Shade Of Pale“. Objavljen 12. svibnja 1967. hit singl koji je kasnijih godina dosegnuo čak 10 milijuna prodanih primjeraka, potpisali su glavni pjevač i klavijaturist Gary Brooker i autor kriptičnog (slojevitog) teksta Keith Reid „patentirajući“ zapravo tipičan glazbeni iskaz „klasičnog“ Procol Haruma. Skladba kojoj je glavni pečat dao Brookerov Hammond bila je dijelom nadahnuta Bachom no bila je i u bliskom rođačkom odnosu s hitom Percyja Sledgea „When A Man Loves A Women“. Došavši na prvo mjesto Britanske rang liste singlica u isto vrijeme kad je „Sgt Pepper“ Beatlesa zauzeo vrh rang liste albuma, „A Whiter Shade Of Pale“ je prepoznat kao jedan od markera „Ljeta ljubavi“. Uspjehu singla kojeg je prvi promovirao piratski Radio London svakako je doprinio i premijerni nastup Procol Haruma kao predgrupe Jimiju Hendrixu na koncertu u londonskom Saville Theatreu nakon kojeg je „A Whiter Shade Of Pale“ došla na vrh ljestvica. I drugi singl „Homburg“ – kao svojevrsni klon prethodnika – objavljen u listopadu bio je veoma uspješan najavivši nastupni album „Procol Harum“. No – kako je to već tada bio običaj kod britanskih diskografa – bez dva hit singla na njemu nije polučio uspjeh. Američko izdanje objavljeno u rujnu 1967. odnosno tri mjeseca prije britanskog na kojem se našla „A Whiter Shade Of Pale“ bio je pak mnogo uspješniji . Isto se dogodilo i sa slijedećim albumom „Shine On Brightly“ na kojem je značajnu ulogu uz Brookera imao i gitarist Robin Trower. Objavljenom u studenome 1968. dospio je na američku rang listu mada njegov singl „Quite Rightly So“ nije ponovio uspjeh dvaju prethodnih hitova.
Treći album „A Salty Dog“ iz 1969. (opet je britanskom izdanju u ljeto prethodilo američko izdanje iz travnja) bio je tipičan projekt progresivnog rocka tih godina kao uspješna fuzija rocka i elemenata klasične glazbe . Vokalne dionice na njemu su osim Bookera odradili i Trower i drugi orguljaš/multiinstrumentalist Matthew Fisher. Album je ovog puta ušao i na britanske rang liste. Procol Harum su nastavili u promjenjivim postavama (bez Trowera) i u sedamdesetima no nijedan kasniji projekt nije dao hitove poput „A Whither Shade Of Pale“, „Homburga“ ili „Conquistadora“.