Na današnji dan rođen Randy Newman

Na današnji dan 28. studenog 1943. rođen je Randy Newman; osobno mi jedan od najdražih kantautora i autora filmske glazbe.

Randy Newman jedinstvena je autorska i izvođačka figura budući da je bio jednako nadahnut šlagerskom produkcijom Tin Pan Alleya četrdesetih godina, bluesom i R&B-jem Louisianne, Gershwinom, Fatsom Dominom te pop i rock produkcijom šezdesetih. Karijeru je započeo kao skladatelj za Liberty Records, a potom i za Warners, na čijoj je podetiketi Reprise 1968. objavio nastupni album „Randy Newman“. Prvijenac je pokazao iznimni skladateljski talent i duhovite, često i ironične ili sarkastične tekstove koji  u ostaju trajni zaštitni znak.

Sljedeći „12 Songs“ snimio je dvije godine kasnije. Dao je standarde poput „Old Kentucky Home“ i „Mama Told Me Not To Come“ – koja je iste godine postala globalni hit za grupu Three Dog Night – ali također pokazao Newmanovu sposobnost građenja dramatične glazbene priče s iznimnim likovima kao u temama „Suzanne“, „Rosemary“ i „Lucinda“. Glavni Newmanov suradnik na albumu bio je Ry Cooder. Godinu kasnije izašao je „Randy Newman Live“ u ogoljenom izdanju snimljen gotovo kao bootleg, a 1972. i „Sail Away“. Bio je zamišljen i realiziran kao sinteza iskustava triju prethodnika: bogato orkestriranog prvijenca, R&B stilizacija sa „12 Songs“ i minimalističkog koncertnog albuma.

„Sail Away“ vrlo je dobro funkcionirao na sve tri različite razine pa je primjerice „Burn On“ bila trijumf gotovo filmske orkestracije, „You Can Leave You Hat On“ (kasniji standard mnogih izvođača pa i Joea Cockera)  zgoditak s R&B stilizacijama, a „God’s Song“ intimistički broj u minimalističkom izdanju glasa i klavira. „Good Old Boys“ iz 1974. bio je konceptualni album posvećen Jugu, s tipičnim slojevitim Newmanovim tekstovima. Dao je niz iznimnih tema, poput „Rednecks“, „Guilty“ – koju su kasnije na repertoar uvrstili i Blues Brothersi  i Joe Cocker  –  „Birmingham“,  višeznačne „Marie“ ili melankolične „A Wedding In Cherokee County“ s jednim od najboljih Newmanovih ljubavnih tekstova.

Album „Little Criminals“ iz 1977. bio je treći uzastopni zgoditak, a dao je i veliki američki hit „Short People“. Samoironičnu, duhovitu temu s tipičnim newmanovskim klavirom. Riječ je o najbolje odsviranom i produciranom albumu Newmanove prve faze karijere – prije nego se sustavno počeo baviti filmskom glazbom.

S članovima Eaglesa  1980. je snimio solidni „Born Again“ s očitim komercijalnim ambicijama, a nakon uspješnog albuma filmske glazbe „Ragtime“ iz 1982., godinu kasnije objavljuje novi studijski projekt „Trouble In Paradise“ na kojem je također okupio vrhunsku suradničku ekipu: Lindu Ronstadt , članove Tota, Paula Simona, članove Fleetwood Maca…

„Land Of Dreams“ iz 1988. snimljen je nakon uspješnog soundtracka „Natural“ (1984.) kao još je jedan konceptualni album prisjećanja na djetinjstvo u nizu tipičnih višeslojnih skladbi. Čak su tri producenta – jedan od njih bio je i Mark Knopfler – radila na tom iznimno odsviranom albumu na kojemu su sudjelovali i Tom Petty, Mike Campbell, Jeff Lynn, Jeff Porcaro, Mark Knopfler… Skladbe poput ispovjedne „Four Eyes“, „It’s Money That Matters“ i „I Want You To Hurt Like I Do“ zajamčile su visoke ocjene još jednom izdanju. „Guilty: 30 Years Of Randy Newman“ četverodijelni je box objavljen 1998. i do dsanas stoji kao diskografska preporuka. Naime prva dva CD-a iznimno su dobar zbroj iz Newmanove kantautorske produkcije, jedan je cijeli disk posvećen koncertnim, demo i alternativnim snimkama, dok zaključni CD predstavlja reprezentativan presjek filmske glazbe: od „Ragtimea“ i „Awekeninga“, „Mavericka“ i „The Papera“ do „Toy Story“, „Michaela“ i „James And The Giant Peach“.

Čak 11 godina nakon kantautorskog albuma „Land Of Dreams“ Newman je 1999. objavio novi projekt koji nije imao nikakve veze s filmom: album „Bad Love“. Satirični i samoironični tekstovi te iznimna produkcija koja je naglasila izvorne orkestracije i raskošne melodije pokazali su da rad na filmu nije otupio oštricu singer/songwritera. Nakon svjetske turneje koju je odradio sam prateći se na klaviru, 2003. objavio je album „The Randy Newman Songbook Vol. 1“ s izborom svojih najznačajnijih skladbi koje je ponovno, također samo uz klavirsku pratnju, snimio u studiju. Kasnije su uslijedile još dvije kolekcije: „Songbooka“.

Nakon nekoliko osrednjih albuma filmske glazbe poput „Fockers“, 2008. objavljuje novi samostalni projekt „Harps & Angels“ kojim se vraća na stare autobiografske teme na tragu albuma  „Land Of Dreams“ .  Album je donio uobičajenu kombinaciju skladbi nadahnutih dixeielandom i bluesom te emocionalne raskošno orkestrirane balade. Uz brojeve koji se bave žestokom kritikom Busheve administracije – kao u skladbi   „A Few Words In Defense Of Our Country“ – Newman je na albumu uvrstio i brže karnevalske brojeve poput „Laugh And Be Happy“ te sentimentalne  balade poput „Losing You“ i nove verzije  „Feels Like Home“.

Nakon novog niza projekata filmske glazbe 2017. objavljuje i novi studijski album autorskih pjesama  „Dark Matter“. Album je to na tragu najboljih radova iz sedamdesetih i osamdesetih uz zgoditke poput  „Lost Without You“ i „Wandering Boy“.