Na današnji dan 21. veljače 1970. album „Bridge Over Troubled Water“ Simon and Garfunkela došao je na vrh britanske rang liste i na njoj ostao više od 300 tjedana. Od toga čak 41 tjedan na samom vrhu ljestvice. Bio je to peti konačni studijski album dvojca objavljen 26. siječnja 1970. na etiketi Columbia Records.
Snimljen u produkciji Roya Haleea – album na kojem je sve skladbe osim covera starog hita Everly Brothersa „Bye Bye Love“ te „El Condor Pasa (If I Could)“ Daniel Alomía Roblesa uz Simonov prepjev – napisao Paul Simon. Dijelom se naslonio na poetiku prethodnog uspješnog „Bookends“ (iz 1968.) no uz dodatak novih žanrovskih „infekcija“: gospela, jazza, world musica, rhythm and bluesa, rocka… Bilo je to očito u uvodnoj naslovnoj skladbi albuma u kojoj je – jer je Simon kanio u broj unijeti zvuk gospel klavira – gostovao klavijaturist Larry Knetchel. Na Simoniov nagovor glavni vokal je otpjevao Art Garfunkel.
„El Cóndor Pasa (If I Could)“ je peruanska skladba temeljena na tamošnjoj tradicijskoj glazbi snimljena uz pomoć Los Incas a „Cecilia“ – objavljena kao treći i američki hit singl – građena na snimci na neobaveznom druženju Simona i prijatelja. U studiju je dobila konačan izgled s elementima karipskog rocka (kalipsa) i naglašenog ritma. „Keep The Customer Satisfied“ (objavljena kao B strana hit singla „Bridge Over Troubled Water“) govorila je o Simonovoj frustraciji nakon napornih turneja a „So Long Frank Lloyd Wright“ (koju je Simon napisao na nagovor Gurfunkela, bivšeg studenta arhitekture) bila nostalgična posveta velikom arhitektu. Uz klasičnu gitaru imala je i konge, flautu i gudače te bila začinjena kalipsom kaoi najava sve većeg Simonovog zanimanja za karipsku i brazilsku glazbu.
Drugu stranu long play ploče otvorio je „The Boxer“; autobiografska Simonova skladba i hit singl. Kao folk-rock tema uz upečatljiv refren „The Boxer“ je – uz „Mrs Robinson“ – postao jedna od najpoznatijih pjesama Simona and Garfunkela. U instrumentalnom dijelu broja zabilježena je unisona svirka pedal steel gitare i piccolo trube uz bas usnu harmoniku koju je svirao znani virtuoz Charlie McCoy. Bubnjevi su se čuli pak samo u refrenu s onim „laj laj laj“. „Baby Driver“ je bila akustičarska folk/rock and roll tema – uz zvečeću gitaru, koja se razvila kao raskošan broj s klavirom, saksofonom, snimkom automobila i vokalima u maniri Beach Boysa. Nježna balada „The Only Living Boy In New York“ naslonjena i na laganice Beatlesa i njihove vokalne harmonije, govorila je o vremenu kad je Simon ostao u New Yorku pišući skladbe za album dok je Garfunkel u Meksiku snimao film „Catch 22“.
„Why Don’t You Write Me“ je kao stilizirani reggae s obiljem udaraljki i saksofonom također posezala za Beatlesima (sa „Sgt Peppera“ i „Bijelog albuma“) dok je „By Bye Love“ snimljena u studiju uz snimku ritmičnog pljeskanja publike na koncertu bila uspješan cover starog hita Everly Brothersa. Zaključna „Song For Asking“ sa Simonovim vokalom podržana gudačima i naglascima akustične gitare također je bila bliska Beatlesima u njihovim nježnim laganicama s „Bijelog albuma“.
„Bridge Over Troubled Water“ je unatoč dijelom suzdržanih kritika osim Grammyja za najbolji album godine dobio nagradu u još šest kategorija te dosegao globalnu prodaju od preko 25 milijuna primjeraka.