Dogodilo se na današnji dan – Objavljen nastupni album Brucea Springsteena

„Najznačajnija figura rocka koja se pojavila u sedamdesetima, Bruce Springsteen, pozajmiti će iz svih najboljih izvora rocka, folka i rhythm and bluesa te stvoriti stil koji je postao prepoznatljivo njegov – i mnogo imitiran.»“

Spomenuti citat jedna je od mnogih enciklopedijskih i priručničkih definicija Springsteenovog uspjeha, naizgled školski pojednostavljena no ipak posve blizu istini. Tajna tako  dugog Springsteenovog trajanja i aktualnosti leži u dubokom vjerovanju da se na Berryjevom, Orbisonovom, Dylanovom i Guthriejevom naslijeđu te na učenju Hanka Williamsa ili Buddyja Hollyja – dakle na iskustvima rock-tradicionalizma – može izgraditi vlastiti glazbeni iskaz. I to kakav.

Debut album „Greetings From Asbury Park N.J.“ objavljen je 5. siječnja  1973. Premda promašena, kampanja diskografske kuće koja je željela promovirati Springsteena kao „novog Dylana“ pokazala se proročki točnom. Springsteenov pripovjedački dylanovski potencijal navijestile su, naime, skladbe poput „Blinded By The Light“ (objavljene kao prvi singl s albuma ali i uspješnica u verziji Manfred Mann’s Earth Banda) i „It’s Hard To Be Saint In The City“; pravi koncertni standardi tijekom dobrog dijela njegove karijere. Znani „lovac na talente“ i A&R glavni čovjek Columbije John Hammond inzistirao je na „trubadurskom“ materijalu dok je sam Springsteen nakon završetka snimanja prvijenca želio naglasak staviti na bendovskim brojevima. Pronađen je kompromis: na album je uvršteno pet bendovskih brojeva („For You“, „Growin’ Up“, „Does This Bus Stop At 82nd Street?“, „It’s Hard To Be A Saint In The City“ i „Lost In The Flood“ – klavirski broj koji govori o vijetnamskom veteranu) te pet samostalnih skladbi („Mary Queen Of Arkansas“ – laganica s akustičnom gitarom i mrvom country štiha nadahnutog Dylanom, balada „The Angel“ , „Jazz Musician“, „Arabian Nights“ i „Visitation At Fort Horn“).

Na zahtjev Clivea Davisa čelnog čovjeka Columbie koji je držao da nedostaje potencijalni hit singl album je prekrojen pa su otpale „Jazz Musician“, „Arabian Nights“, „Visitation At Fort Horn“ a naknadno dodane još dvije Springsteenove skladbe: „Blinded By The Light“ i „Spirit In The Night“.  Kritike u vodećim američkim glazbenim magazinima su bile veoma dobre ističući uspješna nadahnuća folk rockom sredine šezdesetih Boba Dylana, rock and rollom pedesetih (naglašenim saksofonskim dionicama Clarenca Clemonca te orguljama i klavirom), dorađene melodije, veoma dobre bendovske aranžmane i Springsteenove tekstove.  U njima su dominirale upečatljive ulične slike iz života ogrnute diskretnim romantizmom no lišenim i trunka patetike.