Na današnji dan 21. svibnja 1967. Jimi Hendrix je potpisao ugovor s Reprise Records (dio američkog WB), Na etiketi su objavljena tri krucijalna Hendixova albuma: „Are You Experienced?“, „Axis Bold As Love“ i „Electric Ladyland“.
„Hendrixov album prvijenac „Are You Experienced?“ (objavljen u Velikoj Britaniji na etiketi Track Records) značio je za električnu gitaru ono što je razbijanje atoma značilo za atomsku fiziku“, kazao je svojedobno britanski rock kritičar David Sinclair. I doista, nakon debuta iz svibnja 1967. – koji je žurno objavljen svega koji tjedan nakon singla „The Wind Cries Mary“ nastojeći osujetiti prodaju piratskog izdanja koje se našlo na tržištu – ništa više nije bilo isto…
Albumu je dio kritike zamjerio odsustvo koncertno potvrđenih covera poput „Wild Thing“ i „Like A Rolling Stone“. Hendrix je doista – kako je to kasnije u svojoj knjizi posvjedočio i Curtis Knight, soul pjevač u čijem je pratećem bandu Jimi nastupao prije odlaska u Englesku – kanio oba svoja iznimna koncertna standarda uvrstiti na album te im dodati još jedan cover teme Muddyja Watersa no od njih je odustao u posljednji tren. Odluka da se predstavi isključivo vlastitim materijalom, pokazala se punim pogotkom.
Potvrdio je to i slijedeći studijski album „Axis: Bold As Love“ kojim je Hendrix morao ispuniti ugovorne obveze za dva albuma iste 1967. godine. Hendrix i Experience su bili pod golemim pritiskom prvijenca odnosno zahtjeva za hitnom objavom novog albuma u vrijeme dok su bili angažirani i na brojnim nastupima. „Axis: Bold As Love“ je stoga u Velikoj Britaniji objavljen u prosincu no u SAD zbog odlične prođe debuta ipak tek iduće godine. Stres zbog požurivanja rada na albumu i neviđeni pritisak medija i publike sa zahtjevima turneja nisu se nimalo odrazili na kvalitetu albuma. Dapače, Hendrix je napravio korak dalje kao autor a nova studijska tehnologija širom je otvorila vrata eksperimentima i novim obzorima očitim u skladbama poput avangardne „EXP“ (s korištenjem mikrofonije i feedbacka u dočaravanju željenog zvuka) i jazz-rock-fusiona „If 6 Was 9“ (najdužeg broja na albumu sa psihodeličnim punjenjem; znanog i iz soundtracka „Easy Ridera“). Ipak Hendrix nije bio posve zadovoljan albumom jer su izvorne vrpce snimaka namijenjenih A strani albuma bile izgubljene pa se navrat-nanos morao ponoviti jednodnevni session i „ispeglati“ neke alternativne snimke. Bilo kako bilo album je donio nove zgoditke. „You Got Me Floating“ i „Up From The Skies“ (s jazzy štihom i wah-wahom) su svjedočile o Hendrixovom novom zanimanju za SF teme , „Little Miss Lover“ je bila tipičan hendrixovski rock broj u izvedbi moćnog power-trija uz upečatljiv solo s korištenjem wah pedale a „Wait Until Tomorrow“ vrhunski broj novog Hendrixovog autorskog rukopisa nadahnutog soulom/funkom te s lucidnim međuigrama basa i gitare. „Spanish Castle Magic“ – nostalgični podsjetnik na klub u Seattleu gdje je Hendrix svirao na početku karijere – postala je jedan od udarnih koncertnih brojeva.
Dio kritičara „Axis: Bold As Love“ drže posljednjim velikim Hendrixovim albumom no i slijedeći „Electric Ladyland“ je bio sjajan. Hendrix je otišao korak dalje sa improvizacijama i korištenjem nove studijske tehnologije te na posljednjem albumu s Experience (godinu kasnije na istoimenom albumu naslijedio ih je Band Of Gypsies) kojeg je sam producirao dao nove priloge svojoj genijalnoj ostavštini. Dvostruki album objavljen u listopadu 1968. nastajao je u prilično kaotičnoj atmosferi. Hendrixov perfekcionizam i beskrajna ponavljanja te, s druge strane, običaj da se studijski session pretvori u party s brojnim gostima u studiju, sve su više frustrirali Chasa Chandlera. Česta odsustva sa sessiona Noela Reddinga rezultirala su pak Hendrixovim sviranjem basa i „gostovanjima“ drugih glazbenika na velikom dijelu skladbi. Unatoč svemu tome pa i sveprisutnim narkoticima „Electric Ladyland“ je bio veličanstven. Bio je to inovativan rock album na kojem su bezgrješno srasli psihodelija s ranijih albuma, nove ambicioznije zamisli, soul/funk, hard rock, elementi jazza…