Na današnji dan 2017. otišao je veliki Tom Petty

Na današnji dan 2.listopada 2017. preminuo je Tom Petty.

Gitarist i pjevač Tom Petty rođen je 20. listopada 1952. u Gainesvilleu na Floridi u SAD-u, a svoj prvi band Mudcrutch osnovao je još krajem šezdesetih. U jednoj od kasnijih inkarnacija grupe našao se i gitarist Mike Campbell i klavijaturist Benmont Tench s kojima je 1976. Petty osnovao Heartbreakerse. Heartbreakersi Toma Pettyja, uz E-Street Band Brucea Springsteena  te Crazy Horse Neila Younga i The Band s Bobom Dylanom, jedna su od najboljih »pratećih« grupa na rock-sceni. Nastupni album »Tom Petty & The Heartbreakers« iz 1977. bio je pod jakim utjecajem roots rocka Byrdsa , Boba Dylana i Rolling Stonesa , a u Sjedinjenim Američkim Državama – za razliku od Velike Britanije, gdje su 1978. uspjeh postigli singlovi sa skladbama »Anything That’s Rock’n’Roll« te »American Girl« – prošao je nezamijećeno.

Singl »Breakdown«, pak, s obje je strane Atlantika najavio njihov drugi album »You’re Gonna Get It«, no unatoč tomu i pohvalama kritike, Tom Petty je morao proglasiti službeni bankrot budući da je grupa dugovala diskografskoj kući, koja je u međuvremenu postala dio Mercuryja. Postigaši dogovor s Mercuryjem, treći album objavljen je 1979. na podetiketi Backstreet. »Damn The Torpedos« bio je prvi potpuno zaokružen projekt u kojem će izvorni utjecaji Byrdsa, Rolling Stonesa i dylanovski Pettyjev vokal postati uvjerljiv autorski materijal. Album je u jeku punk/novovalne euforije vrlo dobro prošao u Americi, a skladbe poput »Refugee« i »Don’t Do Me Like That« bile su također hitovi.

Uspješan je bio i sljedeći »Hard Promises« iz 1981. kao i osrednji »Long After Dark« iz 1982. Tri godine kasnije u produkciji Davea Stewarta iz Eurythmicsa • izlazi »Southern Accents«. Prvi album na MCA etiketi, unatoč problemima tijekom snimanja – kada je Petty slomio ruku – i na trenutke frustrirajućoj suradnji s producentom Daveom Stewartom, dao je zreli autorski materijal, hit »Don’t Come Around Here No More« i kasnije koncertne standarde »Rebels« i »Southern Accents«.

»Pack Up The Plantation« bio je reprezentativan koncertni dvostruki album na kojem su se uz vlastiti materijal našli i coveri »Needles and Pins« i »So You Want To Be A Rock & Roll Star« kao hommage Byrdsima. »Let Me Up (I’ve Had Enough)« bio je još jedan solidan, premda maniristički, album južnjačkog tradicionalnog rocka s uspjelim temama poput »Runnaway Train«. Petty raspušta grupu i sljedeći album snima pod svojim imenom. Uspješni »Fool Moon Fever« iz 1989. – unatoč suradnji s Campbellom i Tenchom – bio je pod jakim utjecajem Jeffa Lynna. Lynnova sklonost prema bogatim vokalnim harmonijama i sladunjavim aranžmanima nije samo odredila zvuk Traveling Willburysa – na kojima su uz Lynna i Pettyja bili još i Roy Orbison, George Harrison i Bob Dylan – nego je smekšala i Pettyjev iskaz. Sljedeći »Into The Great Wide Open« iz 1991. ponovno su zajednički potpisali Petty i Heartbreakersi. Pettyjevo iskustvo s Wilburysima ogledalo se u skladbama »Learning To Fly«, »Kings Highway« i »Two Gunslingers«, no rockerska tvrđa svirka i aranžmani bili su rezultat suradnje s Heartbreakersima.

»Wildflowers« je 1994. objavljen na Warners etiketi ponovno kao samostalni Pettyjev album. Album je bio snimljen uz suradnju s Campbellom i Tenchom i nizom uglednih gostiju poput Briana Wilsona, Lennyja Castra i Michael Kamena – koji je potpisao orkestraciju u baladama. »She’s The One« iz 1996. bio je uspjeli album filmske glazbe koji je ponovno okupio Pettyja i grupu, a 1999. objavljuju novi studijski album »Echo« u rokerskoj produkciji Ricka Rubina. Album je imao skladbe s muskulativnom ritam-sekcijom i žestokim riffovima, ali i lagane teme među kojima su se isticale dylanovska »Swingin’« i ambijentalna »Lonesome Sundown«. »The Last DJ« iz 2002. reprezentativan je projekt rukopisa Pettyja i Heartbreakersa s temama koje kritički govore o korupciji u diskografskoj industriji. Pod imenom Mudcrutch Petty je zajedno sa starim članovima svojeg tinejdžerskog banda Tomom Leadonom i Randallom Marshom 2008. snimio istoimeni album sa stilizacijama southern rocka i utjecaja Byrdsa.

A onda je 2010. s tigao još jedan izvanserijski zgoditak starih mačaka. Pače, studijski “Mojo” je gotovo pa manifest “organskog” južnjačkog rock and rolla natopljenog bluesom kojemu su Tom Petty i sjajno društvo Heartberakersa – dakako, i ovoga puta predvođeno genijalnim glazbenicima gitaristom Mikeom Campbellom te orguljašem Benmontom Tenchom –  ponovo podigli spomenik.

Godinu kasnije izlazi garažnom psihodeliojom ogrnut „Hypnotic Eye“ – novi dokaz Pettyjeve glazbene svježine i dugovječnosti koju je prekinula prerana smrt.

No svi fanovi blagopočivajuće ikone američkog rocka konačno su došli na svoje jer je – po uzoru na ono što već za života rade Dylan i Young – iz arhiva izvučen ukupan materijal tek djelomično objavljen na njegovom možda i krucijalnom samostalnom albumu „Wildflowers“ iz 1994.

Naravno, osim originalnih no remasteriranih snimaka s izvornog izdanja u „paketu“ su se našle i sve druge skladbe izvorno zamišljene kao dio cjelovitog „Wildflowers“ projekta. Ideja da se album ponovo objavi kako je i izvorno zamišljen u formi dvostrukog albuma nastala je još za Pettyjeva života no tek sada je ostvarena uz svesrdnu pomoć njegovih Heartbreakersa. Uzgred rečeno, kao i druga dva posthumna izdanja:  box set „An American Treasure“ te lanjska dvostruka CD kompilacija  „The Best of Everything“.

„Wildflowers & All The Rest“ je daleko od uobičajenih posthumnih kramarenja ostavštinom iz arhive. Dapače! Sam album kojeg je 1994. producirao Rick Rubin a družinu u studiju predvodili nezamjenjivi Pettyjevi „suborci“ iz Heartbreakersa  Mike Campbell i Benmont Tench, bio je s jedne strane pravi povratak na izvorna Pettyjeva nadahnuća i rani zvuk Heartbreakersa no i prava erupcija skladateljskog nadahnuća. Podjednako kad je riječ o praskavim „rokerima“ i kalifornijskim „osunčanim“ melodijama. Posebnu vrijednost „paketu“ daju izvrsne „live“ izvedbe s četvrtog diska poput „epske“ „It’s Good To Be King“ s patentiranim gitarskim međuigrama Campbella i Pettyja. Točnije riječ je kolekcije živih snimki koje svjedoče o Pettyjevoj koncertnoj čaroliji.  Za okorjele fanove tu je pak i cijeli jedan CD s kućnim demo snimkama. Naprosto, sjajan epitaf za preminulog Pettyja.